Billingo a színfalak mögött I. - a redundanciáról
Egy online számlázó működtetése nem kis feladat, milliónyi szálat kell kézben tartani ahhoz, hogy 0-24-ben rendelkezésre álljon a szolgáltatás. Mutatjuk, miért fektetünk nagy hangsúlyt a redundáns megoldásokra, és hogyan sikerült az elmúlt évben 99,995%-ban hozni a formánkat.

100%-os rendelkezésre állás egyik szolgáltatónál sincs, ugyanis rengeteg tényező befolyásolja a működést és bármikor, bárhol beüthet a krach. Az, hogy a Billingo rendszerében tavaly összesen 0,005%-ban volt érzékelhető lassulás vagy leállás, az egymást helyettesítő rendszerek preferálása miatt (is) volt lehetséges. De mit is jelent ez a gyakorlatban?
A Billingo szerverei Frankfurtban találhatóak, három különböző, fizikailag legalább 4 kilométer távolságban egymástól. Ezzel akár természeti katasztrófák esetén is védve vagyunk. A három szervertermet három különböző szolgáltató üzemelteti, ráadásul a legnagyobb szerverterem üzemeltetőkre, mint amilyen többek közt az Equinix, bíztuk a munka nehezét.
Ha épp a Billingo szolgáltatásai vagy blogcikkei közt mazsolázol, esetleg sorban számlázol az ügyfeleidnek a rendszerünkön keresztül, a műveleteket a három szerverteremben folyamatosan és párhuzamosan hajtjuk végre. Tehát ha valami probléma merül fel, termek közti átállásra nincs szükség a rendszer automatizmusa miatt.
Ezeket az adatközpontokat úgy tervezték, hogy a szolgáltatási szintek fenntartása mellett előre jelezzék és tolerálják a meghibásodásokat. Bármilyen üzemzavar vagy leállás esetén az automatizált folyamatok a forgalmat máshová terelik az érintett területről, így a lehető legkisebb az esélye, hogy probléma esetén leálljon a rendszerünk.
Az alapalkalmazásokat N+1 szabvány szerint telepítik, hogy az adatközpont meghibásodása esetén elegendő kapacitás álljon rendelkezésre ahhoz, hogy a forgalom a megmaradó telephelyekre teherelosztással átvihető legyen. Ez nagyban hozzájárul a 99,995% rendelkezésre állásunkhoz.
Szempont volt a választás során, hogy az általunk használt szerverközpontok ötször kevesebb energiát használnak fel, mint az EU-s átlag. A szervertermek összességében 80%-kal kisebb ökolábnyomot hagynak a Földön, az energia pedig 95%-ban megújuló forrásból származik.
A redundancia (párhuzamos, egymást helyettesítő megoldás) kiemelten fontos, ha az üzletmenetben nem szeretnél leállást, lassulást és nem csak hardverek esetén. A számlázásod is lehet redundáns - semmi akadálya annak, hogy párhuzamosan vezess fiókot két online számlázóban. Arra kell figyelned, hogy két külön számlatömböt kezelj, hogy a NAV felé leadott számláid előtagja és sorszáma is eltérjen majd. Így nem lesz probléma, ha egyszer az egyik, másszor a másik számlázóból küldöd a számláid, amikor hirtelen szükséged lesz erre a lehetőségre.
Próbáld ki, milyen Billingósnak lenni!
Online számlázó fiókot regisztrálok