Nagyon sok vállalkozás rendelkezik személygépkocsival, amelyet saját maga használ. Ha már gazdaságosan nem üzemeltethető, vagy a vállalkozás igényeinek továbbiakban nem felel meg, akkor értékesíti. Bonácz Zsolti az ezzel kapcsolatos tudnivalókat foglalta össze cikkében.

A személygépkocsi belföldi értékesítésére vonatkozó adózási szabályok
Az alanyi adómentes vállalkozásoknak is a következők alapján kell eljárniuk. Az értékesítésnél a különbözet szerinti adózás szabályai nem alkalmazhatóak, mivel a beszerzés nem továbbértékesítési célból valósult meg. Erről saját célú használat, hasznosítás hiányában lenne szó.
Az értékesítés mentes az áfa alól, ha:
- a személygépkocsi beszerzéséhez kapcsolódóan áfa merült fel; és
- annak levonására nincs lehetőség.
Ezt a szabályt az Áfa tv. 87. § b) pontja tartalmazza.
Például a vállalkozás a személygépkocsit autókereskedőtől vásárolta, amely a vételár után áfát számított fel. Ezt a vállalkozás nem veheti figyelembe levonható adóként. Ha a vállalkozás a személygépkocsit saját használatra vásárolja meg, akkor az ahhoz kapcsolódóan felmerült áfát nem vonhatja le. Ennek következtében a személygépkocsi belföldi értékesítése áfamentes. Ezáltal a vevő felé áfát nem kell felszámítani.
Ugyancsak mentes az adó alól a személygépkocsi értékesítése a következő feltételek megléte esetén:
- annak beszerzéséhez kapcsolódóan áfa nem merült fel; és
- ha áfa felmerült volna, akkor nem lenne levonható.
Ezt a szabályt az Áfa tv. 87. § c) pontja foglalja magában, s kizárólag személygépkocsi értékesítésére vonatkozik. Amennyiben annak beszerzéséhez áfa kapcsolódott volna, akkor azt a beszerzési cél miatt (saját célú használat) nem lehetne levonni. Ezáltal a személygépkocsi belföldi értékesítése áfamentes. Tehát a vevő felé áfát nem kell felszámítani.
Például a vállalkozás a személygépkocsit egy magánszemélytől vásárolta. A magánszemély eseti jelleggel értékesíti az ingóságát, így áfát nem számíthat fel. Ha ezt megtehetné, akkor azt a beszerzési cél alapján a vállalkozás nem vehetné figyelembe levonható adóként.
Az előzők alapján, ha a vállalkozás a személygépkocsit saját célú használatra szerzi be, akkor annak belföldi értékesítése mindenképpen áfamentességet élvez. Vagy az Áfa tv. 87. § b) pontja, vagy a 87. § c) pontja alapján.
A számlán az áfamentesség indokát jelölni kell. Ennek módját az Áfa tv. tételesen nem írja elő. Ezt meg lehet tenni úgy, hogy a számlán a vonatkozó jogszabályi rendelkezést tüntetik fel. Azaz azon az Áfa tv. 87. § b) pontjára, illetve a 87. § c) pontjára hivatkoznak (például megjegyzésként felvezetik a számlára a következő szöveget: „Az értékesítés az Áfa tv. 87. § b) pontja alapján áfamentes”).
Az is megfelelő, ha a számlán az adómentesség jogcímét szerepeltetik. Az Áfa tv. 87. §-a az áfa alóli mentességet a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel biztosítja. A számlán az áfamentesség indokát erre való utalással is lehet jelölni. Például azon megjegyzésként felvezetik a „Az értékesítés egyéb sajátos jellege miatt áfamentes.” szöveget.
Az előzőleg tárgyalt szabályok személygépkocsi értékesítésére vonatkoznak.
Nem ritka, hogy tévesen személygépkocsinak minősítik az értékesítés tárgyát képező járművet. A személygépkocsi fogalmát az Áfa tv. értelmező rendelkezés keretében nem szabályozza. Az általános forgalmi adó tekintetében terméket (birtokba vehető dolgot) a Kereskedelmi Vámtarifa besorolása alapján kell meghatározni. A személygépkocsit terméknek kell tekinteni. Az a jármű személygépkocsi, amelyet a Kereskedelmi Vámtarifa besorolás alapján a személygépkocsik közé sorolható.
A Kereskedelmi Vámtarifa 2018. január 1. napján hatályos besorolást kell tekintetbe venni. A Kereskedelmi Vámtarifa ezen időpontban érvényes besorolása alapján személygépkocsi az a jármű, amely a Kereskedelmi Vámtarifa 8703 besorolása alá tartozik.
A besorolás szempontjából más körülmények nem relevánsak.
A forgalmi engedélybe foglalt bejegyzés alapján a jármű nem minősíthető. Az Áfa tv. alkalmazásában más jogszabályban (például Szja tv.) foglalt fogalmi meghatározás sem releváns.