Amikor elkezdtem ismerkedni az alapinformációkkal, csupa paragrafusjeleket és zárójeleket láttam, mindezt nehezen érthető jogi megfogalmazással fűszerezve. Kezdetben semmi sem mondott. Jól jött volna egy szótár, ahol egy helyen összegyűjtve megtalálom a 10 legfontosabb cégjoggal kapcsolatos kifejezést.

Ezért könnyen emészthető formában összeszedtem neked azt a 10 cégjogi alapfogalmat, amit mindenképpen érdemes ismerned. Az érdekesség kedvéért mind a 10 cégjogi fogalom „Cég” szótöredékkel kezdődik. Íme a lista:
- Cégjog
- Cég
- Cégközlöny
- Cégbejegyzés
- Cégbíróság
- Cégnyilvántartás
- Cégjegyzék
- Cégnyilvánosság
- Cégkivonat
- Cégmásolat
És akkor nézzük meg, mit is jelentenek:
Cégjog
A cégjog az a szabályrendszer, amely a cégek alapításával, nyilvántartásával és megszüntetésével foglalkozik. Egyrészt ebbe a témába tartozik az összes fenti fogalom (ezeket lentebb részletesen bemutatom). Másrészt ide tartoznak a cégek megszüntetésének különböző formái is: a felszámolási eljárás, a kényszertörlési és a végelszámolási eljárás is.
Cég
A cég, vagy másnéven gazdasági társaság, a tulajdonosok vagyoni (ami lehet pénzbeli és nem pénzbeli is) hozzájárulásával létrehozott vállalkozás. Célja, a nyereség megszerzése, amelyben a tulajdonosok közösen részesednek a nyereségből és közösen viselik a veszteséget.
Cégközlöny
A Cégközlöny régen egy olyan hetilap volt, amelyben közzétették a megalapított cégek adatait. Ezen kívül a vállalkozások adataiban bekövetkezett változásokat (cégbejegyzés, változásbejegyzés). Az oldal 2002 óta már elektronikusan is elérhető. Itt teszik közzé a csőd, felszámolás és kényszertörlési közleményeket. Ez azért is kifejezetten fontos, mert a Cégközlönyben való megjelenéstől számított x napon belül van lehetőséged a követeléseidet bejelenteni. Felszámolás és végelszámolás esetén 40 nap, kényszertörlés és csőd esetén 30 nap. Ha ezt nem teszed meg, akkor nagyon kicsi az esélye, hogy a pénzedből a későbbiekben bármit is látni fogsz.
Cégbejegyzés
A cégbejegyzés során hivatalosan is közzéteszik a Cégközlönyben a megalapított cég adatait. Azaz – a cégjog szempontjából – a Cégközlönyben való megjelenés után tudod elkezdeni működtetni a cégedet. A cégbejegyzési eljárásban a jogi képviselet kötelező, magyarul ügyvédet kell fogadnod.
Cégbíróság
A cégbíróság a cégek alaki törvényességét vizsgáló bírói csapat. Nem feladata a tartalmi ellenőrzés. Tehát, ha a cégalapítás során rosszul adod meg a cégadataidat, akkor ettől függetlenül el fogják fogadni.
Cégnyilvántartás
A cégbejegyzés eredményeként a cég megjelenik a cégnyilvántartásban. A cégnyilvántartás a cégek adatainak nyilvántartására szolgáló adatbázis. A cégnyilvántartás a közhiteles adatokat tartalmazza, a cégadatok közzététele pedig történhet hagyományos, papír alapú módon vagy elektronikusan is.
Cégjegyzék
A cégjegyzék a cégjog egyik fontos fogalma. A cégbíróság a cégjegyzékben tartja nyilván a konkrét céget és a cégre vonatkozó adatokat. Ennek az elektronikus változata a sokak által ismert e-cégjegyzék. Ha kíváncsi vagy a cégjegyzékben megjelenő összes adatra, akkor érdemes elolvasnod a Teljes E-cégjegyék Ismertetőt.
Cégnyilvánosság
A cégnyilvánosság azt jelenti, hogy a cégjegyzékben szereplő adatok bizonyítására szolgáló mellékletek és okiratok nem titkosak, hanem megismerhetők.
Cégkivonat
A cégkivonat a cég jelenleg hatályos adatait tartalmazza, azaz hasonlatként azt mondhatjuk, hogy a cég jelene.
Cégmásolat
A cégmásolat vagy másnéven cégtörténet a cég hatályon kívül helyezett adatait is, azaz a már lezárt adatokat is tartalmazza, vagyis a cég jelenét és múltját együtt.
Egy biztos, ha az üzleti világban sikeres szeretnél lenni, akkor nem tehetsz úgy, mintha a cégjog nem is létezne.