Billingo.hu A Billingo online számlázó blogja. Gyors és élvezetes elektronikus számlázás.
Blog / Tippek / Mi is pontosan a proforma szám…
Tippek - 2018.10.26. - 2 p. olvasás

Mi is pontosan a proforma számla? ☝️ Íme, a legfontosabb tudnivalók!

Veled is gyakran előfordul, hogy ügyfeleid nem fizetik ki időben a számlákat? Vagy csak szimplán szeretnéd minimalizálni céged kintlévőségeit és az anyagi kockázatot? Akkor itt az ideje közelebbről megismerned a proforma számlákat. A kis- és középvállalkozók körében méltán népszerű díjbekérőkkel elkerülheted a kellemetlen ÁFA-tartozásokat, és gyorsabb fizetésre ösztönözheted ügyfeleidet. Mindezt néhány kattintással! Már mutatjuk is a legfontosabb tudnivalókat proforma számla témában.

Proforma számla

Mi is pontosan a proforma számla?

Mivel gyakran proforma számlaként is emlegetik a díjbekérőket, így villámgyorsan érdemes tisztázni, hogy pontosan miről is van szó. Merthogy a díjbekérő nem minősül hivatalos számlának, így azt az ügyfél befizetése után mindenképpen ki kell majd állítanod.

A fentiekből tehát egyértelműen következnek a díjbekérővel kapcsolatos legfontosabb tudnivalók, vagyis:

  • a proformára nem vonatkoznak a számlázás szabályai,
  • így nem kell rajta szerepelnie ÁFA kulcsonkénti bontásnak,
  • a teljesítés dátumát és a számla sorszámát sem kell feltüntetni,
  • így elszámolásra és ÁFA visszaigénylésre nem alkalmas,
  • a kiállítás keltének és a proforma sorszámának azonban szerepelni kell rajta,
  • viszont egyéb tartalmi elemre vagy kinézetre vonatkozó előírás nem szabályozza.

A proforma számlák legnagyobb előnye

Mindezek után teljes joggal teheted fel a kérdést, hogy pontosan miért is jó, ha díjbekérőt küldesz számla helyett? A válasz azonban rém egyszerű: könnyedén elkerülheted a kellemetlen ÁFA-tartozásokat és jelentősen csökkentheted céged kintlévőségeit. Hogyan?

Hát úgy, hogy amint kiállítasz egy számlát, ÁFA-fizetési kötelezettséged keletkezik attól függetlenül, hogy az ügyfél fizetett-e Neked vagy sem. Ezzel ellentétben a díjbekérőt még a szolgáltatás teljesítése előtt elküldheted vásárlóidnak. Így elkerülheted, hogy annak teljesítése előtt a hatóságok az ÁFA megfizetésére kötelezzenek. Nincs más dolgod, mint kiállítani a proforma bizonylatot, megvárni, míg a vevő fizet. Majd a megfelelő összeg beérkezése után elkészíteni a számlát (és persze befizetni az ÁFA-t).

Milyen esetekben érdemes proforma számlát használni?

A díjbekérők első sorban az átutalásos számlák esetében nyújtanak jelentős segítséget. A proforma bizonylatok másik legnagyobb előnye, hogy gyorsabb fizetésre és a határidők betartására ösztönzi az ügyfeleket. Hiszen, amíg nem teljesítik fizetési kötelezettségeiket, addig a terméket vagy szolgáltatást sem kapják meg.

Valóban megéri proforma számlát használni?

Időközben biztosan eszedbe jutott már, hogy kinek van kedve még több papírmunkával vacakolni, mikor a számlázás eleve éppen elég adminisztrációval jár. A valóságban azonban sokkal egyszerűbben és gyorsabban letudhatod a számlák és a proforma bizonylatok kiállítását, mint azt elsőre gondolnád.

A Billingóval például néhány másodperc alatt készíthetsz díjbekérőket, amelyekből a későbbiekben pár kattintással a végszámlát is létrehozhatod. Látod? Ennyire egyszerű az egész »

Fedezd fel a villámgyors és szuperkényelmes számlázás élményét, Billingózz akár teljesen ingyen »

Címkék

Blog cikk értesítő

Blog cikk értesítő

Iratkozz fel, ha szeretnél tudni a számlázással kapcsolatos legfrissebb hírekről és érdekelnek az akciók.

Back to Top
online számlázás vállalkozás NAV nav online számla KATA adózás könyvelés webáruház kéziszámla marketing integráció koronavírus szakértői cikk számlasablon biztonság számlázó program váltás pályázat átalányadó digitális archiválás Billingo ajánlói rendszer fintech áfa API pénztárgép ügyfélszolgálat devizás számlázás online fizetés GDPR bankszámlaszám kiva adóváltozás 2023 adózás tao webshop létrehozás digitalizáció adóbevallás egészségbiztosítás vállalati egészségbiztosítás adathalászat övtj napelem-pályáza napelem pályázat napelem napkollektor pályázati kiírás tender pályázati feltételek shopify patreon etsy weboldal digitalizálás költségcsökkentés egyéni vállalkozás hipa biztosítás kiégés burnout esélyegyenlőség társadalmi felelősségvállalás számla kelte számla teljesítés fordított áfa fordított adózás teszor teáor prémium magyar állampapír infláció inflációkövetés inflációkövető PMÁP befektetés helyi iparűzési adó iparűzési adó adókártya adóazonosító jel adóazonosító őstermelő őstermelők őstermelő adózás kiegészítő őstermelői tevékenység ingatlan bérbeadás vállalkozóként ingatlan bérbeadás lakás kiadás katásként átalányadózó lakáskiadás kiadó ház adókonferencia adózás 2023 adótörvény digitális névjegykártya beszállító beszállítás áremelés munka törvénykönyve mtk. munkajog változások minimálbér garantált bérminimum teljesítménybér