Ma már teljesen természetes, hogy minden egyes ügyfélnek és megrendelőnek kötelesek vagyunk számlát kiállítani. De vajon hogyan jutottunk el idáig? Mikor állították ki az első számlákat? Ismerd meg a számlázás meglepően színes és hosszú történelmét összefoglalónkból.
Mezopotámiában több mint 5000 éve a sumérok már foglalkoztak az éves kenyérfogyasztás elszámolásával. Az ékírással agyagtáblákba rótt mennyiségek lefektették a könyvelés alapjait, és ezzel életre keltették a számlák iránti igényt is.
Nem sokkal később, Kr. e. 3000-ben Egyiptomban arra is ráébredtek, hogy a kiadásokat és a bevételeket célszerű külön vezetni. Ezért bevezették a „tartozik” és a „követel” fogalmakat, amelyeket papirusztekercseken listáztak.
Az 5. században aztán a rómaiak is elkezdték lejegyezni az eladott árukat, de ezek a dokumentumok inkább szállítólevélként szolgáltak, mint számlaként.
Az első hivatalos kereskedői okirat vagyis a történelem első számlája a Hanza-szövetségtől származik a 12. századból. Egy posztókereskedő 160 gazdasági eseményt rögzített egyetlen pergamentekercsen. Ebben az időben a római számokat hamisíthatatlannak hitték, így a számlákat is így írták meg.
Az 15. században a Brit Birodalom legnagyobb kereskedői próbáltak minél nagyobb befolyást szerezni az amerikai gyarmatokon. A szállítmány lerakodása után ezért kezdetleges számlát adtak a kolóniák vezetőinek, hogy elnyerjék bizalmukat.
A 18. század végén a poroszok, aztán a 19. században a németek hoztak olyan rendeletet, ami alapvetően megváltoztatta a számlázás történelmét. Az előírások alapján** minden kereskedőnek évente el kellett számolnia vállalkozása (céhe, manufaktúrája) vagyonával**. Ahhoz, hogy igazolni tudják bevételeik törvényességét elkezdtek számlákat kiállítani a vásárlók számára.
A maihoz hasonló számlaformátum kialakulására egészen az 1800-as évek végéig kellett várni. Ekkor már olyan ma is ismert vonások jelentek meg a számlákon, mint a fejléc, a megjegyzések és a „céglogók” ősei.
Sőt a díszes betűkkel megírt, hatalmas cégérekkel és ábrákkal díszített bizonylatok miatt ezt az időszakot tartják a számlázás aranykorának. A vállalkozók felismerték, hogy a számlák grafikus elemeivel könnyedén építhetik ki a bizalmat vásárlóik körében.
A 20. század közepétől aztán beköszöntött a számlák történelmének egyik legszürkébb időszaka. Ebben az időben, ugyanis a minél egyszerűbb megoldásokra törekedtek a kereskedők, így a számlázás unalmas és monoton feladattá vált.
Az e-számlák megjelenésével azonban visszatértek a látványos, a cég arculatát és profizmusát tükröző megoldások. A számlázás pedig sokkal gyorsabb, gördülékenyebb és élvezetesebb lett, mint előtte bármikor.
**Tudj meg még több érdekességet és hasznos tanácsot a számlázásról, olvass tovább blogunkban »**
A mesterséges intelligencia vállalati használata élénk érdeklődés kereszttüzében áll. Az biztos, hogy az AI munkaerőpiaci pozíciója dinamikusan változik, amit n...
A Billingo a nagyok ligájában is játszik! Több nagyvállalat mellett Billingo számlát ad a MOL Campus is, ha a kilátóteraszáról csodálod meg Budapestet. Nemcsak ...
A vállalati kultúrában a nyári pihenést az őszi pörgősebb szakasz váltja fel a munkavállaló és -hely keresés szempontjából. Az utolsó üzleti negyedévben nincs i...
Vadiúj toborzó szolgáltatás, fokozott biztonság jellemzi a nyári Billingo termést, és újra automatikus a számlázás a Shopify-ban. A nyár folyamán még biztonságo...
Az egyszerre olcsó és hatékony toborzás létezik. Napok alatt megtalálhatod a számodra legmegfelelőbb jelentkezőket, miközben nem égetsz el több százezer forinto...
Óriási veszteség a vállalkozásodnak, ha nem a megfelelő kollégákat gyűjtöd egy ernyő alá. A betanítással eltöltött munkaórák mind időt és pénzt emésztenek fel, ...