A számla sztornózása előbb-utóbb minden vállalkozó életében felbukkan, hiszen egy kisebb hiba bármikor, bárkinél becsúszhat. Ezzel nincs is probléma, viszont éppen ezért nem árt tisztában lenni a vonatkozó törvényekkel és a lehetséges megoldásokkal. Viszont tapasztalataink szerint bőven akad jó néhány félreértés és kevésbé ismert tény a stornó illetve a helyesbítő számlákkal kapcsolatban. Éppen ezért összegyűjtöttünk és megválaszoltunk 9 gyakori és igen fontos kérdést a témában, hogy könnyedén képbe kerülhess. Te vajon mindent tudsz már?

1. Nem elég utólag módosítani a számlát, ha elrontottam?
Nemcsak, hogy nem elég, hanem egyenesen tilos. A sorszámmal rendelkező, vagyis kiállított számlákon utólag sem kézzel, sem számlázó programmal nem javíthatsz a törvényi előírásoknak megfelelően.
2. Mi a különbség a stornó és helyesbítő számla között?
Tapasztalataink szerint a két dokumentumot a köznyelvben igen gyakran összemossák. Pedig két teljesen különböző számlatípusról van szó, amelyre eltérő szabályok is vonatkoznak. A helyesbítő számlával az eredeti példányon vétett hibát korrigálhatod vagy a hiányzó adatokat pótolhatod. Ebben az esetben két számlát hozol létre, és mindkettőt oda is kell adnod a vevőnek, hiszen csak együtt érvényesek.
A stornó számla ezzel ellentétben érvényteleníti, számviteli értelemben semmisé teszi a hibásan kiállított számlát. Itt lényegében az eredeti, de elrontott példánnyal teljesen megegyező stornó számla készül csak éppen mínuszos előjellel. Értelemszerűen így három számla keletkezik:
- a stornó,
- a stornózott,
- és az új, hibák nélküli példány.
3. A stornó számlát is oda kell adni a vevőnek?
Mivel érvényteleníti a hibás számlát, így a vevőnek a stornó bizonylatra csak egyetlen esetben van szüksége. Mégpedig akkor, ha a tévesen kiállított példányos szereplő adatokat már felvette könyvelésébe.
4. Milyen esetekben van szükség a stornó számlára?
A hibásan megadott vagy esetleg hiányzó adatok mellett akad még néhány olyan gyakori eset, amikor stornó számlákhoz kell majd nyúlnod:
- Véletlenül kiállított számla,
- Ki nem fizetett (nem teljesített) számla,
- Visszavásárlás garanciával.
5. Mikor kell sztornózni a számlát?
A sztornó számlát akár hónapokkal az eredeti példány elkészülte után is kiállíthatod. A keltezés dátuma nem okoz problémát, hiszen a sztornó bizonylat az eredeti számla sorszámára hivatkozik. Arra viszont nagyon figyelj oda, hogy a teljesítés dátumának azonban meg kell egyeznie a két példányon.
6. Programmal is készíthetek sztornó számlát?
Természetesen igen, sőt sokkal egyszerűbb és gyorsabb is a sztornózás egy programmal, mint kézi számlatömbökkel pepecselni. A Billingóval például néhány kattintást az egész:
- megkeresed a listában a sztornózni kívánt példányt,
- a műveletek menüpontot szimbolizáló három darab pontból álló ikonra kattintasz,
- majd itt a „sztornózás” gombra nyomsz.
Készen is vagy.
7. Miért mondják, hogy a számlázó programokkal elkerülhető a sztornózás?
A fejlettebb számlázók a szükséges mezőket lényegében kitöltik helyetted a korábban feltöltött partner- és termékadatbázisokból. Ezzel szinte nullára csökkented a hibázás lehetőségét, így értelemszerűen sztornóznod is jóval kevesebbet kell majd.
8. Idegen nyelvű számlák sztornózására más szabályok vonatkoznak?
A számlákra annak az országnak a jogszabályai vonatkoznak, ahol kiállítod őket. Ettől függetlenül persze Magyarországon is létrehozhatsz idegen nyelvű számlákat a külföldi ügyfelek számára. Ilyenkor előfordulhatnak olyan kisebb formai eltérések, mint pl. az angol nyelvű számlák esetében, ahol a mínuszos összegeket zárójelezéssel jelölik. ezeket azonban a Billingo automatikusan beilleszti helyetted.
9. Véletlenül sztornóztam egy számlát. Hogyan vonhatom vissza?
Sehogyan, a sztornózás nem visszavonható. Pánikba esni azonban nem kell, hiszen a Billingóval pár másodperc alatt újra kiállíthatod a véletlenül semmissé tett számlát. A megjegyzés mezőbe pedig felírhatod a téves sztornózásra emlékeztető szöveget, valamint az eredeti számla sorszámát.
Fedezd fel a szuper kényelmes és villámgyors számlázást élményét, Billingózz akár teljesen ingyen »