A részszámla nem ugyanaz, mint az előlegszámla, ezért az sem mindegy, hogyan állítjuk azt ki. ☝️ Megmutatjuk a helyes módot.

Mi az a részszámla?
Részszámlát olyan esetekben kell kiállítani, amikor az ügyletben érintett felek a termékértékesítés, vagy szolgáltatásnyújtás teljesítését szakaszokra bontják.
Részteljesítésekben akkor lehet megállapodni, ha az ügylet tárgya természetben osztható, valamint ennek nincs egyéb akadálya. Ilyenkor meghatározzák az egyes részteljesítések tartalmát és ellenértékét. A részszámla nem azonos az előlegszámlával és a részletfizetéssel sem.
Nem vagy képben az előlegszámlával kapcsolatban? Tudj meg többet itt! >>
Milyen esetekben kell részszámlát kiállítanod?
A részteljesítésekben való megállapodás legjellemzőbb az építőiparban. Amennyiben a munka bizonyos – partnerek által meghatározott - része elvégzésre került és a megrendelő elismerte a teljesítést.
Hogyan tudsz részszámlát kiállítani?
Minden egyes részteljesítésről önálló részszámlát kell készíteni.
A részszámlának nincs különös adattartalma. Ugyanazokat az adatokat kell feltüntetni, mint egy normál számlában. Értelemszerűen a részteljesítés tartalmát kell megadni, a teljesítés időpontjaként pedig a részteljesítés napját szükséges beírni.
Kötelezően nem kell tartalmaznia, hogy hányadik részteljesítést számláztad, de ezt saját döntésed alapján megteheted .
Ugyanúgy, ahogy előlegszámla kiállítása esetén, részteljesítésnél is készül végszámla, amely az utolsó részteljesítés számlázását jelenti. A részszámlák áfa nélküli ellenértékét árbevételként kell figyelembe venni, valamint a részteljesítés ellenértéke után fel kell számítani az áfát, kivéve adómentesség esetén. Ha fordított adózás irányadó, akkor ugyancsak nem kell áfát felszámítani.
Számlázásról, vállalkozásról még több infót itt találsz >>