Az elektronikus számla (e-számla) mára a napi folyamatok természetes részévé vált, jó eséllyel már senki nem lepődig meg, ha e-mailben kapja meg a számlát vásárlása után. A folyamatosan növekvő népszerűségük ellenére viszont még mindig rengeteg alaptalan tévhit él az elektronikus számlázással kapcsolatban. Éppen ezért most kiegészítjük a félinformációkat, eloszlatjuk a tévedéseket és persze megmutatjuk a valóságot is. Te hánnyal találkoztál már a következő tévhitek közül?

6. tévhit – az e-számlákat nem adhatod oda kinyomtatva könyvelődnek
Mivel az e-számlák elektronikus tárolása nem a könyvelő feladata,így neki nyugodtan odaadhatod őket kinyomtatva. Emellett akár kinyomtatható formátumban, például egy táblázatban exportálva is elküldheted. Ez ugyanis a könyvelési rendszerbe való adatfelvitel és feldolgozás során jelentős könnyítés lehet számára, ha inkább a hagyományos eljárásokhoz ragaszkodik.
Fontos! A kinyomtatott e-számlákat tilos kontírozni, ezek a könyvelésbe viszont nem kerülhetnek be. Az e-számlák könyveléséről szintén írtunk részletesebben »
7. tévhit - Az e-számlázás lassú és bonyolult
Ez már csak azért is érdekes feltételezés, hiszen az elektronikus bizonylatokat éppen az a szükséglet hívta életre, hogy a számlázást gyorsan és kényelmesen is letudhasd. Ha még soha nem állítottál ki elektronikus számlát, akkor elsőre valóban bonyolultnak tűnhet, de a valóságban sokkal egyszerűbb és gyorsabb, mint azt elsőre gondolnád.
Billingo tipp: a Billingónál például lényegében az egész folyamat megegyezik a hagyományos számlák kiállításával, csupán a mentés gombnál kell máshova kattintanod. Már meg is mutatjuk lépésről lépésre egy képekkel felturbózott útmutatóval, hogyan készíthetsz e-számlákat pillanatok alatt néhány kattintással »
8. tévhit - Az e-számlázás drága
Tény, az e-számlákat hitelesítő időbélyegért és digitális aláírásért fizetni kell néhány forintot példányonként. Viszont az is tény, hogy ez még mindig sokkal olcsóbb, mintha postán adogatnád fel a számlákat. És akkor azt még nem is említettük, hogy néhány számlázónál havonta bizonyos mennyiségű időbélyeget ingyen kapsz meg.
Billingo tipp: a Billingónál minden egyes hónapra 500 ingyen e-számlát adunk, íme a részletek »
9. tévhit – az adatszolgáltatásra kötelezett e-számlákat automatikusan elküldi a számlázód a NAV-nak
Több számlázó valóban kifejlesztette a NAV-bekötés funkciót. Ez automatikusan, emberi beavatkozás nélkül elküldi az adóhivatal irányába az online számlaadat-szolgáltatási kötelezettség alá eső számlákat (és persze e-számlákat). Mivel jelentősen megkönnyíti az adatszolgáltatást, ezért a témában korábban össze is gyűjtöttünk minden fontos tudnivalót »
A fenti állítás azonban ebben a formában azért nem teljesen fedi a valóságot, hiszen:
- először is a számlázódat össze kell kötni a NAV rendszerével,
- majd a programon belül el kell végezned néhány egyszerűbb beállítást.
Ezek után viszont már valóban automatikusan elküldi helyetted a legalább 100.000 Ft áthárított adót tartalmazó e-számlákat a program.
5 további elterjedt tévhit az e-számlákkal kapcsolatban
Kiállítás, tárolás, e-mail-ben küldött papír alapú bizonylatok másolatai és még számos érdekes téma. Cikkünk első részében 5 újabb gyakori tévhitet oszlatunk el az e-számlákkal kapcsolatban »
Fedezd fel a szuper kényelmes és villámgyors e-számlázás élményét, Billingózz egy hónapig ingyen, bármiféle kötelezettség nélkül »