Friss házasként mindenképpen érdemes kihasználni az első házasok adókedvezményét, hiszen akár 120 000 forint adómegtakarítást is jelenthet. Ráadásul minden olyan párnak jár, ahol legalább az egyik félnek ez az első házassága. Olvass tovább, és máris megtudod, hogy pontosan kik és hogyan igényelhetik, meddig vehető igénybe, milyen egyéb feltételei vannak és miként hozhatod ki belőle a legtöbbet.
A friss házasok adókedvezménye egy személyi jövedelemadó (szja) kedvezmény, amelyet azok a párok igényelhetnek, akik 2015. január 1-e után házasodtak össze. Célja, hogy támogassa a közös életük indulását.
A kedvezményt azok a friss házasok érvényesíthetik, ahol legalább az egyik félnek ez az első házassága, továbbá
az a tagja is érvényesítheti, akinek nem ez az első házassága,
akkor érvényesíthető, ha a házasságot belföldön vagy külföldön kötötték,
a kedvezményt bejegyzett élettársak is igénybe vehetik*
A kedvezményt a házastársak minden esetben közösen érvényesítik, amely során a kedvezmény teljes összegét vagy egyikük veszi igénybe vagy felosztják egymás között.
Az első házasok kedvezménye az összevont adóalapot csökkenti. A házaspár együttesen havonta 33 335 forint kedvezményt érvényesíthet. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy havonta 5 000 forinttal lesz több a pár nettó keresete, mint a kedvezmény nélkül.
Mivel legfeljebb 24 hónapig igényelhető, így ez idő alatt akár 120 000 forinttal növelheti a családi kassza bevételeit.
Első házasok adókedvezménye először a házasságkötést követő hónapban és a házasság ideje alatt legfeljebb 24 hónapon keresztül igényelhető. Kivéve abban az esetben, ha a házasság válás vagy haláleset miatt megszakad.
Külföldi magánszemély 2025-től akkor veheti igénybe az első házasok kedvezményét, ha EGT állam, vagy Magyarországgal határos, nem EGT állam (Ukrajna, Szerbia) állampolgára és az alábbi feltételeknek megfelel:
azonos vagy hasonló kedvezményt ugyanarra az időszakra másik államban nem vesz igénybe,
az adott adóévben megszerzett összes jövedelmének 75%-a Magyarországon adózik.
Az első házasok kedvezménye az összevont adóalapba tartozó jövedelmekre vehető igénybe, ezek:
munkabér
adóköteles társadalombiztosítási ellátás,
gyermekgondozási díj,
más heti, havi munkadíj,
tiszteletdíj,
személyes közreműködés ellenértéke,
bérbeadásból származó jövedelem,
egyéb összevont adóalapba tartozó jövedelem.
Az igényléséhez az Adóelőleg-nyilatkozat az első házasok kedvezményének érvényesítéséről nevű nyomtatványt kell 2 példányban kitölteni, amelyen fel kell tüntetni az adóazonosító jelet. Az egyik példányt a munkáltatónak kell átadni, a másik példányt pedig az adóbevallással együtt 5 évig megőrizni. Ez alapján a munkáltató minden hónapban az első házasok kedvezményének figyelembevételével vonja le az adóelőleget.
2024-től a munkáltató folyamatosan figyelembe veheti a nyilatkozatot (4. pontban kell jelezni), így a következő évben nem kell új nyilatkozatot beadni. A munkáltató a nyilatkozat visszavonásáig vagy a jogosultsági időszak végéig figyelembe veszi azt.
Az első házasok adókedvezménye az éves személyi jövedelemadó-bevallás során, visszamenőleg is érvényesíthető.
Külföldi állampolgár esetén a Kiegészítő nyilatkozat a külföldi adóügyi illetőségű magánszemélyek adóalap-kedvezményének érvényesítéséhez című nyilatkozatot is ki kell tölteni, amelyen ugyanúgy fel kell tüntetni az adóazonosító jelet.
A fiatal házasok kedvezménye családi adókedvezményre való jogosultság esetén is érvényesíthető. Azonban mivel mindkettő alapja az összevont adóalap, ezért először az első házasok adókedvezményét kell figyelembe venni.
Amennyiben a fiatal házaspár mindkét tagja 25 év alatti, akkor az első házasok kedvezménye először abban a hónapban érvényesíthető, amelyiket megelőző hónapban a pár egyik tagja betöltötte a 25. életévét.
Ha a pár legalább egyik tagja a házasságkötéskor már betöltötte a 25. életévét, akkor az első házasok adókedvezménye a házasságkötést követő hónaptól érvényesíthető.
Ha a házasságkötés 2021. december előtt történt és a fiatalok már érvényesítették a fiatal házasok kedvezményét, akkor ezt 2022. január 1-től fel kell függeszteni. A kedvezményből hátralévő hónapokra járó kedvezmény pedig csak attól a hónaptól vehető igénybe, amelyikben az egyik fél betölti a 25. életévét.
Az adatokban történő változást új nyilatkozat kitöltésével lehet jelezni, az I. Blokk jobb felső sarkában lévő, Módosított nyilatkozat feliratú kódkocka X-elésével.
Amennyiben az első házasok kedvezményét valaki jogalap nélkül veszi igénybe és az adóbevallásban 10 000 forintot meghaladó befizetési kötelezettség keletkezik, akkor az adóhátralék mellett további 12% különbözeti bírságot is be kell fizetni.
*A bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló 2009. évi XXIX. törvény (a továbbiakban: Béktv.) 3. § (1) bekezdése alapján.
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...