Billingo.hu A Billingo online számlázó blogja. Gyors és élvezetes elektronikus számlázás.
Blog / Tippek / Minden, amit a hitelmoratórium…
Tippek - 2020.03.20. - 4 p. olvasás

Minden, amit a hitelmoratóriumról tudni lehet

Figyelem

A cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Bár folyamatosan dolgozunk az aktualizáláson, előfordulhat, hogy itt most kihagytunk valamit. Ha elévültnek vélt tartalmat találsz, kérjük, szólj nekünk, és igyekezz több forrásból is tájékozódni. Ebben mi is segíthetünk más fórumon, keress minket!

Megjelent a Magyar Közlönyben a Kormány által kihirdetett, hitelmoratóriumról szóló rendelet. A legfontosabb információkat Dr. Treer Ferenc Mór, a Sziklai & Andrejszki Ügyvédi Iroda ügyvédje foglalta össze a Billingo felhasználóinak.

5 legfontosabb tudnivaló a hitelmoratóriumról

Megjelent a Magyar Közlönyben a Kormánynak a nemzetgazdaságot védő intézkedéseiről szóló 47/2020 (III.18.) számú rendelete. A rendelet a Miniszterelnök által előző nap beharangozott hiteltörlesztési moratórium, valamint a COVID-19 járvány hatásai által legjobban sújtott ágazatok járulékterheinek csökkentéséről szóló rendelkezések részletszabályait tartalmazza.

Mit jelent a hitelmoratórium?

A rendelet értelmében valamennyi adós, tehát vállalkozások és magánszemélyek egyaránt, a rendelet közzétételét megelőzően kötött hitel-, kölcsön- és pénzügyi lízingszerződésből eredő fizetési kötelezettségeire fizetési haladékot kap 2020. december 31. napjáig. A moratórium ideje alatt az ilyen szerződésekből eredő tőke-, kamat-, vagy egyéb díjfizetési kötelezettségét az adósnak nem kell teljesítenie, a teljesítési határidő ugyanis meghosszabbodik. 

A fizetési haladék a teljesítési határidőt, a futamidőt módosítja, vagyis ezen szerződések futamideje 2020. március 18-tól december 31-ig terjedő időtartammal meghosszabbodik. Így nem arra kell számítani, hogy a bankok a moratórium ideje alatt felmerült törlesztőrészleteket egy összegben kívánják majd a végén behajtani, hanem hogy a szerződések (és valamennyi törlesztő részlet esedékessége) ezzel a nagyjából 9 hónappal meghosszabbodik. Természetesen ettől még a tartozások változatlanul kamatoznak, de ezt a többletköltséget a bankok várhatóan beépítik a későbbi törlesztőrészletekbe. 

Azok a szerződések, amelyek a rendelet közzétételét megelőzően létrejöttek, de 2020. december 31. előtt járnának le, a moratórium végéig meghosszabbodnak.

Ki veheti igénybe hitelmoratóriumot?

A moratórium minden adósra, tehát magánszemélyekre és vállalkozásokra egyaránt vonatkozik.

Nem vonatkozik a rendelet a magyar államra, az önkormányzatokra, valamint az MNB. tv. 39. §-ban meghatározott vállalkozásokra.

Mit kell tennem a hitelmoratórium igényléséhez?

Semmit. A rendelet automatikusan irányadó, tehát nem szükséges külön nyilatkozni arról, hogy a moratóriummal élni kívánsz. Éppen ellenkezőleg: a rendelet lehetőséget biztosít arra, hogy ha valaki a moratórium ellenére az eredeti feltételek szerint szeretné tovább törleszteni a kölcsönét, hitelét, vagy lízingdíját, úgy ezt megtehesse. Itt a felek megállapodására van szükség, így, ha ezt tervezitek, akkor vegyétek fel a kapcsolatot a folyósító bankotokkal.

És mi a helyzet a járulékcsökkentéssel?

A rendelet értelmében 2020. március, április, május és június hónapokra a járványhelyzettel legjobban érintett ágazatok szereplői mentesülnek a munkabér utáni közterhek megfizetése alól, a munkavállaló munkabérét terhelő járulékok közül pedig kizárólag a természetbeni egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettség áll fenn, azzal, hogy annak havi mértéke nem haladhatja a 7.710 forintot.  

Érthetőbben megfogalmazva: a munkáltató csak a nettó munkabért fizeti meg a munkavállalónak, amiből maximum 7.710 Ft természetbeni egészségbiztosítási járulékot von le és utal át előlegként az államnak.

Emellett a turizmusfejlesztési hozzájárulás megfizetésére kötelezetteket is mentesítik a hozzájárulás alól 2020. március 01-június 30. időszakra.

Érintett ágazatok a rendelet értelmében a vendéglátóipar, a szórakoztatóipar, a szerencsejáték, a filmipar, az előadóművészet, a rendezvényszervező és a sportszolgáltatást nyújtó ágazatok.

Más rendelkezéseket is hoztak?

Igen. Az egyik legfontosabb, hogy a rendelet a hitelmoratórium és a járulékcsökkentés mellett 2020. március, április, május és június hónapra mentesíti a kisadózó taxisokat és más, személyszállítási szolgáltatást végző vállalkozásokat a KATA megfizetése alól.

A munkaviszonyokra vonatkozó változásokat is bevezet a kormány, amelyek a járványhelyzetre tekintettel szükséges különleges munkarend bevezetését és a biztonságos munkakörnyezet fenntartását teszik lehetővé. Ilyenek a kötelező távmunkavégzés egyoldalú elrendelésének lehetősége, a munkaidő-beosztás közléséhez szükséges határidő eltörlését, valamint a munkavállalók egészségi állapotának ellenőrzését lehetővé tevő intézkedések bevezetése.

Emellett további segítséget nyújt az érintett ágazatok szereplőinek a Kormányrendelet azzal, hogy az ilyen szervezetek által bérelt nem lakás céljára szolgáló helyiségek bérleti szerződését nem lehet felmondani és a bérleti díjat sem lehet megemelni.

Bízunk benne, hogy a Kormány intézkedése számos vállalkozásnak nyújt segítséget a járvány miatti gazdasági visszaesésé túléléséhez. Ez azonban nem mentesíti a vállalkozások vezetőit a működés átszervezése, a költségek csökkentése és a munkarend átalakítása alól, hiszen az elkövetkező hónapok során jelentős visszaesésekre lehet számítani.

Minél felkészültebben éri vállalkozásodat a válság, annál nagyobb eséllyel fogod tudni átvészelni.

Címkék

Blog cikk értesítő

Blog cikk értesítő

Iratkozz fel, ha szeretnél tudni a számlázással kapcsolatos legfrissebb hírekről és érdekelnek az akciók.

Back to Top
online számlázás vállalkozás NAV nav online számla KATA adózás könyvelés webáruház kéziszámla marketing integráció koronavírus szakértői cikk számlasablon biztonság számlázó program váltás pályázat átalányadó digitális archiválás Billingo ajánlói rendszer fintech áfa API pénztárgép ügyfélszolgálat devizás számlázás online fizetés GDPR bankszámlaszám kiva adóváltozás 2023 adózás tao webshop létrehozás digitalizáció adóbevallás egészségbiztosítás vállalati egészségbiztosítás adathalászat övtj napelem-pályáza napelem pályázat napelem napkollektor pályázati kiírás tender pályázati feltételek shopify patreon etsy weboldal digitalizálás költségcsökkentés egyéni vállalkozás hipa biztosítás kiégés burnout esélyegyenlőség társadalmi felelősségvállalás számla kelte számla teljesítés fordított áfa fordított adózás teszor teáor prémium magyar állampapír infláció inflációkövetés inflációkövető PMÁP befektetés helyi iparűzési adó iparűzési adó adókártya adóazonosító jel adóazonosító őstermelő őstermelők őstermelő adózás kiegészítő őstermelői tevékenység ingatlan bérbeadás vállalkozóként ingatlan bérbeadás lakás kiadás katásként átalányadózó lakáskiadás kiadó ház adókonferencia adózás 2023 adótörvény digitális névjegykártya beszállító beszállítás áremelés munka törvénykönyve mtk. munkajog változások minimálbér garantált bérminimum teljesítménybér