Nem vagy biztos benne, milyen adatokat kell kötelezően megadnod , amikor számlát állítasz ki? Fogalmad sincs róla, hogy alá kell-e írnod a kiállított számlát? Vagy van-e különbség a hagyományos és az e-számlák követelményei között? Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat a számlázással kapcsolatban és adunk néhány tippet, hogy mivel könnyítheted meg vállalkozásod mindennapjait.

A számla kötelező tartalmai elemeit az ÁFA törvény 169. §-a tartalmazza. Ha nem szeretnéd végigböngészni az előírást, összefoglaljuk most Neked a legfontosabb gyakorlati tudnivalókat.
Milyen adatokat kell minden esetben feltüntetni a számlán?
- a számla kelte
- a számla sorszáma, amely a számlát kétséget kizáróan azonosítja
- a számla kiállítójának neve, címe, adószáma
- a vevő neve, címe
- vevő - belföldi adóalany - adószáma
- értékesített termék/szolgáltatás megnevezése, mennyisége és nettó egységára (adó nélküli értéke)
- számla nettó összértéke (adó nélküli értéke)
- az ÁFA százalékban és összegszerűen is kifejezve
2020. július 1-jétől minden esetben fel kell tüntetni a számlán a vevő adószámát, ha a számla címzettje belföldi vállalkozás. Akkor is, ha a vevő esetleg alanyi adómentes a számla áfa összege nem éri el a 100.000 forintot. További részletekről itt olvashatsz >>
A számlák további tartalmi elemei – speciális esetekben
- teljesítési dátum – ezt akkor kell feltüntetni, ha nem azonos a számla keltével
- „pénzforgalmi elszámolás" kifejezés feltüntetése -, ha a számla kiállítójaként pénzforgalmi adózási módot választottál
- kedvezmény mértéke – abban az esetben, ha az egységár nem tartalmazza
- "önszámlázás" kifejezés feltüntetése – azokban az esetekben, ha a terméket/szolgáltatást beszerző, vagyis a vevő állítja ki a számlát
- adómentesség jogcímének egyértelmű megjelölése – ha az értékesített termék/szolgáltatás mentes az adó alól
- "fordított adózás" kifejezés feltüntetése - fordított áfás számla esetén, vagyis ha a vevő köteles megfizetni az adót
- új közlekedési eszközre vonatkozó technikai adatok (259. § 25. pont) - EU-n belüli, adó felszámítása nélkül értékesített új közlekedési eszköz esetén
- "különbözet szerinti szabályozás - utazási irodák" kifejezés feltüntetése - utazásszervezési szolgáltatás nyújtása esetén
- „különbözet szerinti szabályozás - használt cikkek" kifejezés feltüntetése - használt ingóság értékesítése esetén
- "különbözet szerinti szabályozás - műalkotások" kifejezés feltüntetése – műalkotás értékesítése esetén
- "különbözet szerinti szabályozás - gyűjteménydarabok és régiségek" kifejezés feltüntetése - gyűjteménydarab vagy régiség értékesítése esetén
- pénzügyi képviselő neve, címe és adószáma – pénzügyi képviselő alkalmazása esetén
Milyen adatok nem kötelezőek, ha számlát állítasz ki?
- termékek/szolgáltatások statisztikai besorolási száma (VTSZ/TESZOR)
- fizetési mód
- fizetési határidő
Ügyfélszolgálatunkra sok kérdés érkezik azzal kapcsolatban is, hogy a számlákat alá kell-e írni, illetve le kell-e bélyegezni. A válasz: nem kell! Természetesen akkor sincs gond, ha megteszed, de nem szükséges.
Emellett nem szükséges a nyomtatási példányszámnak és példánysorszámának sem szerepelni a számlán. Ahogy annak sem, hogy eredeti vagy másolati példányról van szó.
Mire figyelj oda a számla kiállításának és teljesítésének dátumánál?
A számla kelte mindig az a dátum, amikor kiállítod a számlát. Fontos, hogy ez szigorú sorszámadás szerint történik. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha Te az utolsó számládat március 2-i keltezéssel állítottad ki, akkor március 3-án nem készíthetsz egy március 1-jei számlát.
A számla kelte azonban nem feltétlenül egyezik meg a teljesítés időpontjával. Sok esetben a teljesítés már korábbi időpontban megtörténik, de a számla csak utólag készül el.
2020. július 1-jétől a számlát – a korábbi 15 nap helyett - a teljesítést követő legkésőbb 8 napon belül ki kell kiállítanod, ha a számla áfát tartalmaz.
Milyen szabályok vonatkoznak az elektronikus számla (e-számla) kiállítására?
Az elektronikus számla kötelező tartalmai nem térnek el a hagyományos számla kötelező tartalmi elemeitől.
Az elektronikus számlával kapcsolatban az Áfa tv. konkrét követelményeket fogalmaz meg, amelyek a következők:
- eredet hitelessége (egyértelmű legyen, hogy ki bocsátotta ki)
- adattartalma sértetlensége (a kiállítást követően az adatok nem módosultak)
- olvashatóság (az adattartalom utólag bármikor megismerhető)
Az elektronikus számlával szembeni követelmények teljesíthetők úgy is, hogy a számlát időbélyeggel, digitális aláírással látják el.
A Billingóval kiállított számla eleget tesz az említett előírásoknak. Az időbélyeg és a digitális aláírás is automatikusan rákerül a számlára, amikor beállítod, hogy azt elektronikus formában akarod kiállítani.
Elektronikus számla kisokos - minden, amit e-számláról tudni kell >>
Válassz olyan számlázó programot, mely minden elemében megfelel a jogszabályi követelményeknek!
Ha a Billingót használod, akkor biztos lehetsz abban, hogy számláid megfelelnek a jogszabályi előírásoknak.
A számlázó programmal kiállított számlákkal ráadásul rengeteg időt spórolsz, hiszen nem kell minden egyes sort újra és újra lekörmölnöd.
A Billingo Céginfó adatbázisnak köszönhetően néhány kattintással, másodpercek alatt kitölthetsz egy számlát. Nem kell azzal bajlódnod, hogy egyesével beírd a vállalkozások nevét, címét, adószámát.
Online adatszolgáltatás teljesen automatikusan
Az online adatszolgáltatási kötelezettség 2021. január 4-e óta terhel minden belföldi adóalanynak és magánszemélynek kiállított számlát.
A Billingo online számlázóval szerencsére teljesen automatizálható ez a folyamat. Sőt, azonnali visszajelzést kapsz a beküldés sikeréről is. Ehhez csupán néhány perces művelettel össze kell kötnöd a Billingót a NAV Online Számla rendszerével, Itt olvashatsz arról, mit kell tenned >>
Ettől kezdve a Billingo monitorozza a kiállított számlákat, és az adatszolgáltatásra kötelezett dokumentumokat azonnal be is küldi a NAV részére.
Ha még nem regisztráltál a Billingóba, próbáld ki ingyen Most! >>