Billingo.hu A Billingo online számlázó blogja. Gyors és élvezetes elektronikus számlázás.
Blog / NAV / A számlák megőrzési ideje ➡️ k…
NAV - 2018.01.04. - 3 p. olvasás

A számlák megőrzési ideje ➡️ kérdések és válaszok

Az adózással kapcsolatos gyakori törvénymódosítások miatt rendszeresen felmerülnek a vállalkozás által kiállított számlák megőrzésével kapcsolatos kérdések. Meddig és milyen formában kell őket tárolni? Rábízhatom a könyvelőmre? Na és mi a helyzet az e-számlákkal? Összegyűjtöttük neked a legfontosabb kérdéseket és válaszokat a témában egyszerűen, átláthatóan.

A számlák megőrzési ideje

Mennyi ideig kell pontosan megőrizni a számlákat?

Az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) szerint az adó megállapításához való jog elévüléséig a vállalkozó köteles megőrizni az adókötelezettség meghatározásához szükséges bizonylatokat, így a számlákat is. Ez lényegében annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év (utolsó napja), amikor a bevallást és bejelentést, vagy ezek hiányában a befizetést meg kellett volna tenni.

Hogy néz ki ez a gyakorlatban? Tegyük fel, hogy 2022. január 4-én kiállítasz egy számlát, így értelemszerűen a naptári év végétől, vagyis 2022. december 31-től kell számolnod az öt évet. A számlát így 2027. december 31-ig kell megőrizned, hiszen a NAV eddig az időpontig tehet megállapítást.

Mégsem 8 évig kell megőrizni a számlákat?

De. A kiállított fizetési bizonylatok elévülése csak az adózás rendjéről szóló törvény szerint 5 év. A számviteli törvény értelmében azonban 8 évig kell megőriznie a vállalkozóknak a kiállított számlákat.

A cégeknek ugyanis kötelességük az éves beszámolót és a könyvelés alapbizonylatait legalább 8 évig olvasható formában elrakni. Mivel a számlák is ezen iratok közé tartoznak, így a fenti példában említett, 2022. január 4-én kelt példányt 2030. december 31-ig tárolnod kell.

Vannak olyan esetek, amikor az elévülési időszakot meghosszabbíthatják, például ha az adóbejelentés benyújtásával késtél. Ezekről a 2017. évi CL. törvény 203-205. §-a rendelkezik.

Hol kell tárolnia a vállalkozásnak a számlákat?

Az adózás rendjéről szóló törvény szerint a cégnek az iratokat az adóhatósághoz bejelentett helyen kell tárolnia. Méghozzá úgy, hogy a NAV felhívása esetén a számlákat 3 munkanapon belül köteles bemutatni a vállalkozó.

Milyen formában kell megőrizni a számlákat?

Az elektronikus számlák elterjedése óta az egyik legtöbbször elhangzó kérdés. A papír alapú számlákat természetesen papír alapon kell elrakni. Ugyanez igaz a számlázó program segítségével kiállított, de nyomtatott formában kiállításra kerülő számlák esetében is.

Az időbélyeggel hitelesített e-számlákat elektronikus formában kell tárolni, extra kinyomtatni őket teljesen felesleges. A könyvelés és egyéb adminisztratív folyamatok segítésére természetesen kinyomtathatod, de nem helyettesíthetők vele az e-számlák az ellenőrzés pillanatában. Minél több helyre mented tehát le az e-számláidat, annál jobb. 

Elég, ha a könyvelő megőrzi a vállalkozás számláit?

Nem, a számlák megőrzése nem hárítható át a könyvelőre, ez a vállalkozás kötelezettsége. A könyvelő 10 évre szóló tárolási kötelezettsége csupán az általa beküldött beszámolókra és iratokra vonatkozik.

Tudom tárolni a számláimat egy program segítségével is?

Igen, ezt például a Billingóval is megteheted tárgyév plusz tíz évig. Ha adózási formát váltasz, az iratok megőrzésének kötelezettsége ugyanúgy fennáll, erre figyelj. Lehetsz új-katás vagy átalányadózásra is áttérhetsz, választhatod a kivát vagy az echo-t, a számláid és az adminisztrációd mindenképpen legyen rendben. Mi segítünk benne!

Tedd még egyszerűbb vállalkozásod számlázását, regisztrálj egy ingyenes Billingó fiókot most »

Címkék

Blog cikk értesítő

Blog cikk értesítő

Iratkozz fel, ha szeretnél tudni a számlázással kapcsolatos legfrissebb hírekről és érdekelnek az akciók.

Back to Top
online számlázás vállalkozás NAV nav online számla KATA adózás könyvelés webáruház kéziszámla marketing integráció koronavírus szakértői cikk számlasablon biztonság számlázó program váltás pályázat átalányadó digitális archiválás Billingo ajánlói rendszer fintech áfa API pénztárgép ügyfélszolgálat devizás számlázás online fizetés GDPR bankszámlaszám kiva adóváltozás 2023 adózás tao webshop létrehozás digitalizáció adóbevallás egészségbiztosítás vállalati egészségbiztosítás adathalászat övtj napelem-pályáza napelem pályázat napelem napkollektor pályázati kiírás tender pályázati feltételek shopify patreon etsy weboldal digitalizálás költségcsökkentés egyéni vállalkozás hipa biztosítás kiégés burnout esélyegyenlőség társadalmi felelősségvállalás számla kelte számla teljesítés fordított áfa fordított adózás teszor teáor prémium magyar állampapír infláció inflációkövetés inflációkövető PMÁP befektetés helyi iparűzési adó iparűzési adó adókártya adóazonosító jel adóazonosító őstermelő őstermelők őstermelő adózás kiegészítő őstermelői tevékenység ingatlan bérbeadás vállalkozóként ingatlan bérbeadás lakás kiadás katásként átalányadózó lakáskiadás kiadó ház adókonferencia adózás 2023 adótörvény digitális névjegykártya beszállító beszállítás áremelés munka törvénykönyve mtk. munkajog változások minimálbér garantált bérminimum teljesítménybér