E-számlát kaptál, de fogalmad sincs, hogy mihez kezdj vele? Akkor van egy nagyon jó hírünk számodra, ugyanis az elektronikus számlák befogadása sokkal egyszerűbb és kényelmesebb, mint azt elsőre gondolnád. Ezért össze is gyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a teendőkről, hitelességről, megőrzésről és előnyökről.
Még soha nem kaptál, sőt nem is láttál e-számlát? Akkor először is érdemes villámgyorsan tisztázni, hogy pontosan mivel is állsz szemben. Az általános forgalmi adóról szóló törvény értelmében lényegében egy olyan dokumentum, amelyet elektronikus formában állítanak ki és fogadnak be. Ezen túl tartalmazza a jogszabály által meghatározott adatokat.
A gyakori tévhittel ellentétben tehát a programmal kiállított, de papíron alapon átadott példányok nem számítanak e-számlának. Még annak ellenére sem, hogy azokat elektronikus úton hozták létre.
A gyakori tévhittel ellentétben tehát a programmal kiállított, de papíron alapon átadott példányok nem számítanak e-számlának még annak ellenére sem, hogy azokat elektronikus úton hozták létre.
Amikor megkaptad életed első e-számláját, neked is biztosan átfutott a fejeden a kérdés mielőtt nekiestél volna a kontírozásnak. Feltetted magadnak a kérdést, hogy egyáltalán hiteles-e az a dokumentum, ami az e-mail fiókodon keresztül érkezik. Ezt azonban nagyon könnyedén leellenőrizheted, hiszen a hitelesség igazolásához az e-számlán szerepelnie kell:
Nem tudod, hogyan fogj neki, és egyáltalán mire kell odafigyelned az e-számlák befogadásakor? Akkor megnyugtatunk, mert túl sok jogszabályi előírás nem született a témában, vagyis az elektronikus példányok ellenőrzéséhez és feldolgozásához szükséges rendszer kialakítása rád van bízva.
Arra azonban figyelj oda, hogy a digitális formában hitelesített e-számlákat például elektronikus formában is meg kell őrizned. Csak ebben a formában bírnak ugyanis bizonyító erővel egy ellenőrzés során, így ezeket a bizonylatokat mindenképpen archiválnod kell.
A kontírozás mellett az e-számlák megőrzése is okozhat némi bizonytalanságot, ha még csak most ismerkedsz az elektronikus bizonylatokkal. Viszont azt, hogy a befogadás és az archiválás után a könyvelőnek, pénzügyesnek miként és milyen formában továbbítod őket, azt szintén te magad döntheted el.
Bevett szokás például, hogy az ügyviteli és adminisztratív folyamatokhoz az e-számlákat kinyomtatják. Ezen túl az átlátható és rendszerezett tároláshoz szükséges plusz adatokkal ellátják, majd újra digitalizálják.
Az e-számlák befogadására és tárolására te magad alakíthatod ki a vállalkozásod igényeihez igazított digitális rendszert. Ezáltal jelentősen átláthatóbbá, gyorsabbá és hatékonyabbá teheted az adminisztrációs és ügyviteli folyamatokat. Ráadásul minél több ügyfeledtől fogadsz be elektronikus számlákat, annál könnyebb lesz a dolgod, hiszen a papír alapú bizonylatok háttérbe szorulásával:
Ugye, hogy az e-számlák befogadása már nem is tűnik annyira ijesztőnek? Ennél már csak úgy spórolhatsz meg több időd a számlázáson, ha te is átállsz az e-számlák küldésére.
Fedezd fel a villámgyors és szuperhatékony Billingo e-számlák előnyeit egy hónapig teljesen ingyen. Regisztrálj egy fiókot most »
Valószínűleg már nincs az országban olyan személy, aki ne hallott volna a tevékenységi körök 2025-ös változásáról, amely minden egyéni és társas vállalkozót éri...
2025 januártól léptek hatályba a kiskereskedelmi adóról szóló 2020. évi XLV. törvény legújabb módosításai, amik alapján az adófizetésére kötelezettek köre kibőv...
Vállalkozóként sokan gondolják úgy, hogy csak a kötelező minimumot fizetik, aztán majd ráérnek foglalkozni a nyugdíjuk gyarapításával. Főleg a KATA adórendszer ...
Az éves áfabevallás határideje vészesen közeleg, és a NAV adatai szerint mintegy 70 ezer vállalkozást érint. Ha vállalkozóként érintett vagy, itt az ideje, hogy...
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) új adategyeztetési eljárást vezetett be, amely komoly következményekkel járhat a vállalkozások számára. Ha nem reagálsz időbe...
Ha vállalkozóként eddig a 12 millió forintos alanyi áfamentességi határt figyelted, van egy jó hírünk: 2025. január 1-től ez az összeg 18 millió forintra nőtt! ...