Billingo.hu A Billingo online számlázó blogja. Gyors és élvezetes elektronikus számlázás.
Blog / KATA / Minden, amit a bankszámlaszámr…
KATA - 2020.04.06. - 2 p. olvasás

Minden, amit a bankszámlaszámról tudni kell

Figyelem

A cikk több mint 2 éve frissült utoljára. Bár folyamatosan dolgozunk az aktualizáláson, előfordulhat, hogy itt most kihagytunk valamit. Ha elévültnek vélt tartalmat találsz, kérjük, szólj nekünk, és igyekezz több forrásból is tájékozódni. Ebben mi is segíthetünk más fórumon, keress minket!

A bankszámlaszám felépítése Magyarországon egységes rendszer alapján történik. Ha a digitális világban létezni szeretnél, elengedhetetlen, hogy rendelkezz vele. Farkas Dezsőtől most megtudhatod a legfontosabb információkat, amit csak a bankszámlaszámokról tudni lehet.

Minden, amit a bankszámlaszámról tudni kell

A bankszámlaszám (vagy a pénzforgalmi jelzőszám) egy egységes jelölési rendszer, amit a pénzintézetek a numerikus azonosításra dolgoztak ki. Ez a háromszor 8 db számjegy véletlenszerűen generáltnak tűnhet, de sokkal többet ki lehet belőle olvasni, mint azt elsőre gondolnánk.

Az első 8 db számjegyből ezeket tudhatjuk meg

Az első három számjegy a bankkód, a számlavezető bank azonosítója. A következő négy számjegy a fiókazonosító, ami azt mutatja meg, hogy melyik fiókban lett megnyitva a számlánk. A nyolcadik számjegy az ellenőrző számjegy, melynek képzési szabályait az MNB állapítja meg.

A második és a harmadik 8 db számjegy képzése bankonként változó. 

Ez a 16db számjegy tartalmazza az ügyfélkódot, illetve, hogy milyen típusú a számla.

A bankszámlaszámban a 8.; a 16. és a 24. számjegyek a bankszámlaszám érvényességének ellenőrzésére szolgálnak. Ez az alábbiak szerint működik:

Ha bármelyik nyolcas karaktersorban megszorozzuk

  • az első számot 9-cel,
  • a második számot 7-tel,
  • a harmadik számot 3-mal,
  • a negyedik számot 1-gyel,
  • az ötödik számot 9-cel,
  • a hatodik számot 7-tel,
  • a hetedik számot 3-mal,
  • a nyolcadik számot pedig 1-gyel,
  • ezeknek összege pedig nem 10-zel osztható szám, akkor a bankszámlaszám érvénytelen.

A bankszámlaszám tulajdonosát természetes személy esetében nem ismerhetjük meg, viszont gazdasági társaságoknak a Cégjelző weboldalán megtalálhatjuk a hatályos bankszámlaszámát.

IBAN szám

Az IBAN szám, azaz nemzetközi bankszámlaszám az Európai Unióban és más európai államokban bevezetett egységes felépítésű pénzforgalmi jelzőszám. Ez az ország kétbetűs kódját, majd egy kétjegyű ellenőrző kódot, végül pedig az adott országban szabvány bankszámlaszámot tartalmazza.

SWIFT kód

A SWIFT kód (BIC kód) 8 vagy 11 karakterből áll. Az első négy karakter a bankot határozza meg, az 5. és a 6. karakter az ország ISO 3166 országkódja, ami megegyezik az IBAN számban szereplő országkóddal, a 7. és a 8. karakter pedig a hely azonosítására szolgál. A 9-11. karakter megadása akkor szükséges, ha nem a központi székhelyről van szó. Ez jelöli a bank ügyosztályát vagy fiókját.

Összefoglalás

A bankszámlaszám felépítése Magyarországon egységes rendszer alapján történik. Ha a digitális világban létezni szeretnél, elengedhetetlen, hogy rendelkezz vele. Érdemes megismerned az azonosítóból kinyerhető információkat. Ha céges számláról utalsz, feltétlenül ellenőrizd le, hogy a megadott bankszámlaszám valóban a céghez tartozik-e. Az is lehet, hogy szimplán elütötték, de sajnos az is előfordulhat, hogy csalás áldozatává válhatsz. Ha kíváncsi vagy ennél részletesebb bemutatásra, akkor érdemes elolvasnod a Bankszámlaszám felépítése cikkünket a Cégjelző weboldalán.

Címkék

Blog cikk értesítő

Blog cikk értesítő

Iratkozz fel, ha szeretnél tudni a számlázással kapcsolatos legfrissebb hírekről és érdekelnek az akciók.

Back to Top
online számlázás vállalkozás NAV nav online számla KATA adózás könyvelés webáruház kéziszámla marketing integráció koronavírus szakértői cikk számlasablon biztonság számlázó program váltás pályázat átalányadó digitális archiválás Billingo ajánlói rendszer fintech áfa API pénztárgép ügyfélszolgálat devizás számlázás online fizetés GDPR bankszámlaszám kiva adóváltozás 2023 adózás tao webshop létrehozás digitalizáció adóbevallás egészségbiztosítás vállalati egészségbiztosítás adathalászat övtj napelem-pályáza napelem pályázat napelem napkollektor pályázati kiírás tender pályázati feltételek shopify patreon etsy weboldal digitalizálás költségcsökkentés egyéni vállalkozás hipa biztosítás kiégés burnout esélyegyenlőség társadalmi felelősségvállalás számla kelte számla teljesítés fordított áfa fordított adózás teszor teáor prémium magyar állampapír infláció inflációkövetés inflációkövető PMÁP befektetés helyi iparűzési adó iparűzési adó adókártya adóazonosító jel adóazonosító őstermelő őstermelők őstermelő adózás kiegészítő őstermelői tevékenység ingatlan bérbeadás vállalkozóként ingatlan bérbeadás lakás kiadás katásként átalányadózó lakáskiadás kiadó ház adókonferencia adózás 2023 adótörvény digitális névjegykártya beszállító beszállítás áremelés munka törvénykönyve mtk. munkajog változások minimálbér garantált bérminimum teljesítménybér