Vállalkozóként, ha terméket vagy szolgáltatást adsz el, a számla a kulcs ahhoz, hogy megkapd a fizetséget. Bár látszólag egyszerűnek tűnik a számla kitöltése, mégis vannak buktatói. Ha helytelen a számlád, előfordulhat, hogy nem kapod meg a pénzedet. Sőt, akár tetemes büntetésre is számíthatsz. Nézzük most meg, mire érdemes odafigyelni a számla kiállításakor.
Amikor vállalkozóként szolgáltatást végzel (pl. tanfolyamot szervezel), vagy terméket értékesítesz (pl. könyveladás), erről a tevékenységedről számlát kell kibocsátanod.
Minden esetben számlát kell készítened, ha:
a, az előleget nem adóalany fizette, az összeg 900.000 Ft alatti és az előleget fizető nem kér számlát
b, az előleget adómentes közösségen belüli termékértékesítés során fizetik
Tudj meg többet az előlegről és az előlegszámla kiállításáról itt >>
A számlát az ügylet Áfa-törvény szerinti teljesítéséig, de legfeljebb az attól számított észszerű időn belül kell kiállítanod. Ha belföldi vevő részére alanyi adómentesként áfa felszámítása nélkül számlázol, akkor nincs pontosan meghatározott határidő. A számlát akkor kell elkészítened, ha a számlázáshoz szükséges minden információval rendelkezel.
Számla kibocsátóként a te felelősséged a számla átadása vagy eljuttatása a vásárlód részére.
Azért fontos, hogy precízen, pontosan és a jogszabályoknak megfelelően töltsd ki a számlát, mert a vevőd csak szabályos számla alapján számolhat el költséget. Ha hibás a számlád, nem csak azt kockáztatod, hogy a vásárlód nem fogadja be a bizonylatot és nem fizet, de az adóhatóság is jelentős bírságot szabhat ki.
E-számla kiállításakor biztosítanod kell a számla:
Az elektronikus számlával szembeni követelmények teljesíthetők úgy is, hogy a számlát időbélyeggel, digitális aláírással látják el. Az elektronikus számlának ugyanazokat az adatokat kell tartalmaznia, mint egy hagyományos – számlázó programmal vagy kézzel kiállított – papír alapú számlának.
Olvass még többet az e-számlák kiállításáról itt >>
Ha még csak kezdő vállalkozó vagy és alig néhány számlát állítasz ki, akkor is fontos szempont, hogy:
Ha jelenleg kézzel állítod ki számláidat, akkor biztosan tudod már, hogy rengeteg idő, míg kitöltesz minden adatot, ellenőrzöd, átnézed. Ha csak 1-1 számlát írsz, akkor ez még elmegy. Viszont ha fellendül vállalkozásod, akkor vagy időd nagy részét, vagy egy alkalmazottad munkaidejének jelentős hányadát viszi el a kézi számlák írása. Ráadásul akármilyen figyelmes is vagy, mindig ott az elírás lehetősége. Ha nem helyes a számla, sztornóznod kell, új számlát kiállítani – ami újabb vesződség. Emellett az online adatszolgáltatási kötelezettség is óriási terhet ró rád, hiszen kézi számláid adatait egyesével kell felvinned a NAV Online Számla rendszerébe.
Számlázó program esetén…
Az online adatszolgáltatási kötelezettség 2021. január 4. óta már nemcsak a belföldi adóalanyok részére kiállított számlákat érinti, hanem a magánszemélyek részére készülő bizonylatokat is. Nem számít a számla összege, a vevő adójogi státusza vagy egyéb körülmények. A jó hír azonban az, hogy az online adatszolgáltatást automatizálhatod is! Ehhez mindössze egy olyan számlázó programra van szükséged, mely képes az automatikus adatszolgáltatásra a NAV felé. Ilyen például a Billingo is.
1. Ha még nincs számlázó programod, regisztrálj itt!
2. Regisztrálj a NAV online számla rendszerébe és kösd össze Billingo fiókoddal! Ehhez itt találsz segítséget! >>
4. Miután kiállítod számláidat, nincs más teendőd! A Billingo automatikusan továbbítja az adatokat a NAV felé.
A Billingo folyamatosan figyeli és automatikusan továbbítja az adatszolgáltatásra kötelezett számlák adatait az adóhatóság felé. Ikonokkal jelzi az adatszolgáltatás sikerességét illetve azt is, ha valamilyen probléma merült fel. Ebben az esetben megmutatja a hiba okát.
Mivel a Billingo bármilyen eszközön könnyedén használható, mely internetkapcsolattal rendelkezik, gyakorlatilag pár kattintással kiállíthatod számláidat. És egyben letudhatod adatszolgáltatási kötelezettségedet.
Számláidat azonnal elküldheted vásárlóidnak e-mailben, nem kell a postára rohangálnod.
Nincs még Billingo fiókod?
Itt gyorsan regisztrálhatsz egyet!
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény 165. paragrafusa határozza meg, hogy mikor mentesülünk a számlakibocsátási kötelezettség alól.
Eszerint termék értékesítése, szolgáltatás nyújtása a 85. paragrafus (1) bekezdése és 86. paragrafus (1) bekezdése, valamint légi személyszállítás esetén a 105. paragrafus szerint abban az esetben:
Nem kell akkor sem számlát készíteni a termékértékesítésről, szolgáltatásnyújtásról, ha a közérdekű illetve speciális jellegére tekintettel adómentes, feltéve, hogy az ügyletről ún. számviteli bizonylatot bocsátunk ki.
2010.04.01-től megszűnt a példányszámok feltüntetése a számlákon. 2010.09.27-től pedig az eredeti- és másolati példányt sem kell megjelölni.
Igen. A számlát sem aláírni, sem lepecsételni nem szükséges.
2021.01.04-től nem kell bejelenteni a NAV felé, ha számlázó programot használsz. A SZAMLAZO elnevezésű nyomtatványt abban az esetben nem kell beadnod, ha 2021.01.04-én vagy később vetted használatba online számlázódat.
A mesterséges intelligencia vállalati használata élénk érdeklődés kereszttüzében áll. Az biztos, hogy az AI munkaerőpiaci pozíciója dinamikusan változik, amit n...
A Billingo a nagyok ligájában is játszik! Több nagyvállalat mellett Billingo számlát ad a MOL Campus is, ha a kilátóteraszáról csodálod meg Budapestet. Nemcsak ...
A vállalati kultúrában a nyári pihenést az őszi pörgősebb szakasz váltja fel a munkavállaló és -hely keresés szempontjából. Az utolsó üzleti negyedévben nincs i...
Vadiúj toborzó szolgáltatás, fokozott biztonság jellemzi a nyári Billingo termést, és újra automatikus a számlázás a Shopify-ban. A nyár folyamán még biztonságo...
Az egyszerre olcsó és hatékony toborzás létezik. Napok alatt megtalálhatod a számodra legmegfelelőbb jelentkezőket, miközben nem égetsz el több százezer forinto...
Óriási veszteség a vállalkozásodnak, ha nem a megfelelő kollégákat gyűjtöd egy ernyő alá. A betanítással eltöltött munkaórák mind időt és pénzt emésztenek fel, ...