Megmutatjuk, milyen kötelezettségeid vannak kisadózóként és mi mindenre kell odafigyelned vállalkozásod mindennapjaiban.

Ki számít katás vállalkozásnak és ki a kisadózó?
Katás vállalkozás az, amely a Kisadózó Vállalkozások Tételes Adóját (KATA) választotta. Kisadózó, a tevékenységben közreműködő személy.
Kik választhatják a Katát?
- Szja tv. szerinti egyéni vállalkozók
- egyéni cégek
- betéti társaságok, közkereseti társaságok, ügyvédi irodák (amennyiben minden tag magánszemély)
Milyen esetekben nem választható a Kata?
Amennyiben a vállalkozás:
- adószámát a bejelentés évében és az azt megelőző 12 hónapban az adóhatóság törölte
- ingatlant ad bérbe és abból a bejelentés évében bevételt szerzett
- felszámolás, végelszámolás, kényszertörlés alatt áll
- a tárgyévben, vagy az azt megelőző évben szűnt meg a kata alanyisága
- Kft. nem választhatja a katázás
Továbbá az a Bt. sem lehet katás, amelynek bármely beltagja, vagy kültagja nem magánszemély.
A Kkt. ugyancsak nem választhatja a katát, ha van nem magánszemély tagja.
Mi az a Kata adózás?
A Kata egy egyszerűsített adózási forma, egy átalányadó. Ez azt jelenti, hogy havi fix összeg befizetésével - 25.000 Ft, 50.000 Ft vagy 75.000 Ft - a vállalkozásból származó összes jövedelmet le tudod adózni. Az iparűzési adón kívül így letudsz minden adót és járulékot.
A Kata tv. pontosan meghatározza azokat az eseteket, amelyeknél az adott hónapra nem kell tételes adót fizetni (pl.: egész hónapban táppénzben részesült a kisadózó). Ekkor viszont a 40 %-os adót nem viselő bevételhatár (lásd később) is csökken.
Vállalkozóként emellett kötelezően regisztrálnod kell a Kereskedelmi és Iparkamarába. Ezt a nyilvántartásba vételt követő 5 napon belül kell megtenni és egyben befizetni az éves 5.000 forintos hozzájárulást. Az adott évre vonatkozó hozzájárulást a tárgyév március 31-ig kell befizetni.
A tételes adó mértéke attól függ, hogy főállású (50.000 ft) vagy mellékállású (25.000 Ft) kisadózónak minősülsz.
A magasabb nyugdíjalap érdekében választhatod, hogy havonta 75.000 forintot fizetsz.
A kisadózó vállalkozás a főállású kisadózóként bejelentett magánszemélyek után fejenként havi 50.000 forint tételes adót fizet. Ezt az egyéni vállalkozó saját maga után köteles megtenni.
A tételes adót a tárgyhónapot követő 12-ével kell teljesíteni. Ez akkor is így van, ha az adott hónapban mindössze 1 napot működött a vállalkozásod katásként.
Amennyiben a bevételed meghaladta a Kata tv-ben naptári évre vonatkozóan meghatározott bevételhatárt , akkor is tovább katázhatsz. Ebben az esetben a bevételhatár feletti összeg után 40%-os különadót kell fizetni.
A bevételi értékhatár 12 millió forint, ha a naptári évben minden egyes hónapra meg kellett fizetni a havi tételes adót.
Tehát ezen hónapok számát kell 1 millió forinttal megszoroznod, így kapod meg a bevételhatárt.
A kisadózó vállalkozások tételes adójával kapcsolatos rendelkezéseket a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény tartalmazza.
Milyen bankszámlaszámra kell befizetned a havi fix összegű adót és a 40 %-os adót?
A havi fix összegű adót, a 40 %-os mértékű adót a NAV Kisadózó vállalkozások tételes adója bevételi számla elnevezésű, 10032000-01076349 számú bankszámlára kell befizetni.
Közleményben mindig add meg az adószámodat.
A kata adózásról korábban itt írtunk részletesen >>
Mire kell odafigyelni kisadózóként?
Adóbevallás és határideje
Katás vállalkozásként a naptári évet követő év február 25-ig kell benyújtanod bevallásodat a NAV-nak. Itt a naptári év során összesen megszerzett bevételedet kell szerepeltetned. Abban az esetben, ha túllépted a Kata tv. által meghatározott bevételi értékhatárt, akkor a 40%-os különadót is fel kell tüntetned. Ezt február 25-ig kell pénzügyileg rendezni.
Abban az esetben, ha év közben szűnik meg a kata alanyiságod, 30 nap áll rendelkezésedre, hogy az év első napjától a megszűnés napjáig tartó időszakra vonatkozó bevallásodat elkészítsd.
Amennyiben valamely partneredtől a naptári évben 1 millió forintnál több bevételt szereztél, akkor:
- a megszerzett bevétel összegét
- megrendelőd adatait (név, adószám, cím)
is meg kell adnod a bevallásban.
A bevallást akkor is be kell nyújtani, ha év közben nem keletkezett bevételed. Ekkor nulla forint bevételt kell bevallanod.
Kötelező a bevételi nyilvántartás vezetése
Katásként ugyan el kell készítened a bevételi nyilvántartást, ezt azonban nem kell beküldened a NAV-hoz.
A bevételi nyilvántartásak az alábbi adatokat kell tartalmaznia:
- sorszám
- a bizonylat sorszáma
- a bevétel összege
- a bevétel megszerzésének időpontja
Számlázásra vonatkozó információk
A katás vállalkozásokra ugyanazok a számlázási szabályok vonatkoznak, mint más vállalkozásokra. Fontos azonban tudni, hogy a katásként a kiállított számlákon (a módosító, stornó számlákra is) a „Kisadózó” a megjegyzést is fel kell tüntetni.
Számlázáshoz használhatsz ingyenesen is használható számlázó programot, mint például a Billingo. A számlázó program használatát 2021. január 4-e óta nem kell bejelenteni a NAV-nál.
Természetesen kézi számlatömbből is készíthetsz számlát. Ugyanakkor jó ha tudod, ha 2020. július 1-jétől érint az online adatszolgáltatási kötelezettség, azaz számláid adatait egyenként fel kell töltened a NAV Online Számla rendszerébe, feltéve, hogy azt belföldi áfaalany részére, belföldön teljesített ügyletről állítottad ki. 2021. január 4-ttől pedig már majdnem az összes számláról adatot kell szolgáltatnod.
Mit jelent ez a gyakorlatban?
Azt, hogy egyáltalán nem éri meg kézzel számláznod, hiszen sokkal időigényesebb, mintha számlázó programot használnál, ahol néhány kattintással, akár másodpercek alatt elkészül bizonylatod.
Ráadásul, ha a számlában áthárított áfa :
- eléri vagy meghaladja az 500.000 forintot, azt a kiállítás napján, de legkésőbb az azt követő napon,
- nem éri el az 500.000 forintot, akkor a kiállítást követő 4 napon belül
kell feltölteni.
Online számlázó esetén ezzel nem kell bajlódnod, hiszen a Billingóban például automatikusan történik az adatszolgáltatás. Ehhez mindössze annyit kell tenned, hogy regisztrálsz a NAV Online Számla rendszerébe, összekötöd Billingo fiókoddal és már kész is vagy.
Nincs még Billingo fiókod? Itt regisztrálhatsz egyet! >>
Az Online Számla regisztrációról itt találsz bővebb infót >>
Korábban itt írtunk arról, hogy hogyan válaszd ki a legjobb online számlázó programot katásoknak >>
Székhelyre vonatkozó információk
Vállalkozásodnak kisadózóként szüksége van egy székhelyre. Ide érkeznek az üzleti és hivatalos iratok tevékenységeddel kapcsolatban.
A székhelyed lehet saját ingatlanod, amennyiben rendelkezel vele. Ha nincs a birtokodban megfelelő ingatlan, akkor székhelyként adhatod meg például bérelt ingatlanodat, vagy szüleid, rokonaid házát, lakását. Ebben az esetben szükséges a tulajdonos(ok) hozzájáruló nyilatkozata.
Főállású vagy mellékállású kisadózó közötti különbség
Mellékállású kisadózó után mindössze havi 25.000 forintot kell fizetni. Míg főállású katás után, a fix tételes adó havonta 50.000, vagy saját választás alapján 75.000 forint. Ha betéti társaságban, vagy közkereseti társaságban vagy kisadózó, akkor a tételes adót a társaság köteles megfizetni. Katás egyéni vállalkozó a havi fix adót saját maga köteles fizetni.
Milyen esetekben minősülsz mellékállású kisadózónak?
- minimum heti 36 órát meghaladó munkaviszonnyal rendelkezel (ha egyidejűleg több munkaviszonyod van, akkor a heti munkaidőket együttesen számíthatod)
- közép- vagy felsőoktatási közép- vagy felsőoktatási intézmény aktív nappali tagozatos hallgatója vagy
- nappali tagozatos hallgatóként szünetelteted a tanulmányaidat, de még nem töltötted be a 25. életévedet
- nevelőszülő vagy
- rokkantsági ellátásban részesülsz
- rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra vagy jogosult
- külföldön vagy biztosított
- saját jogon vagy nyugdíjas
- özvegyi nyugdíjban részesülsz, amennyiben még nem töltötted be a nyugdíjkorhatárt
- más katás vállalkozásban, vagy egyéni vállalkozóként már főállású kisadózó vagy
- katás cégben kisadózó vagy, de mellette nem katás egyéni vállalkozóként magad után járulékokat kell fizetned
- más vállalkozásban társas vállalkozóként járulékot fizetsz magad után
Van-e szükséged bélyegzőre?
Katás vállalkozásként készíttethetsz bélyegzőt, de nem kötelező. Célszerű bélyegzőt használni, ha kézi számlatömbbel számlázol és sok bizonylatot állítasz ki. Ebben az esetben mindenképpen szerepeljen rajta vállalkozásod adatai mellett a 'Kisadózó' kifejezés. Ha online számlázóval állítod ki számláidat, akkor nincs szükséged bélyegzőre. Amennyiben online számlázót használsz, akkor azon a számlázó programon keresztül kell a számlán a „Kisadózó” kifejezést feltüntetned. Nem jársz el szabályosan, ha a számlán a „Kisadózó” kifejezést bélyegzővel jeleníted meg.
Hogyan számlázzak katás vállalkozásként?
Arról már beszéltünk korábban, hogy katás vállalkozásként nem vonatkoznak rád speciális számlázási szabályok. Azonban jelentősen megkönnyítheted vállalkozói mindennapjaidat.
A Billingo nemcsak a számlázásodat gyorsítja, de mindig naprakészen mutatja az aktuális KATA/AAM keretedet. Emellett automatizálja a NAV adatszolgáltatást és minden mást, amire Katásként szükséged van.
Katás Billingo fiókot itt tudsz regisztrálni >>
A Billingo regisztráció katás vállalkozásként nem sokban különbözik a társaságok regisztrációjától
A regisztrációs űrlapon az Egyéni vállalkozó vagyok check boxot kell bepipálni, majd egyszerűen kattints a Cég neve boxba, ezt a megadott vezeték- és keresztnév alapján automatikusan kitölti a rendszer.
A regisztráció megerősítését követően a Beállítások menüpontban töltsd ki a vállalkozásod adatait.
Az adószám menüpontban adhatod meg céges vagy egyéni vállalkozói érvényes adószámodat a hivatalos formátumban, kötőjelekkel elválasztva (pl. 12345678-2-10).
Hogyan állíthatod be a számlán a ‘Kisadózó’ kifejezést?
1. Ha a Beállítások "Számla beállítások" pontjában az Egyedi mezőbe beírod, akkor minden számlán automatikusan szerepelni fog a megjegyzés mezőben.
2. Ha a Beállítások "Cégadatok" pontjában bekattintod, hogy "Kisadózó vagyok", akkor minden számlán a neved mellett fog szerepelni a "(kisadózó)" felirat.
Hogyan követheted a Billingóban a Kata keretedet?
Fiókodba belépve a számlalista oldalon, közvetlenül a grafikon alatt a KATA 2020 menüpontra kattintva érheted el a KATA/AAM kalkulátorodat, melyet teljesen vállalkozásodra szabhatsz. Beállíthatod, hogy hány hónapot töltöttél az adott évben katás vállalkozóként és alanyi adómentes adózóként.
A Billingo Kata/AAM kalkulátorról itt írtunk korábban >>
Olvass még több érdekességet vállalkozásról, adózásról itt >>