Ez a cikk több mint 1 éve frissült utoljára. Előfordulhat, hogy a tartalma már elavult.
A Miniszterelnök hétfő délutáni sajtótájékoztatóját követően március 23-án éjfélkor megjelentek a Kormány rendkívüli jogrendben hozott újabb gazdaságvédelmi intézkedéseiről szóló rendeletei. Ezek számos újabb intézkedéseket hoztak, amelyek a magyar vállalkozók megsegítésére szolgálnak. A legfontosabb információkat Dr. Treer Ferenc foglalta össze a Billingo felhasználóinak.

A végrehajtási eljárást érintő szabályok témájában dr. Rák Balázs, az adóhatóság eljárásának várható változásai tekintetében pedig dr. Smitnya Sándor kollégám cikkét ajánlom figyelmetekbe. Én ebben a cikkben az adó- és járulékkedvezményekre, valamint néhány további változásra szeretném felhívni a figyelmeteket.
Amint arról korábban is írtam, az adó- és járulékkedvezményekkel a járványügyi helyzet által legsúlyosabban érintett ágazatok szereplőit kívánják megsegíteni. A 61/2020 (III.23) rendelettel a Kormány a kedvezményeket bevezető 47/2020 (III.18.) számú rendeletének alkalmazási körét szélesítette ki és részletszabályait határozza meg.
A kedvezmények 2020. március, április, május és június hónapokra vonatkoznak és három csoportba oszthatók: felfüggesztett, maximalizált és mérsékelt közterhek.
Rám is vonatkozik?
A Kormányrendelet TEÁOR, illetve TESZOR számok szerint felsorolja azokat a vállalkozásokat, akikre a rendeletben meghatározott közteherfizetés alóli mentesség vonatkozik. Ezek olyan szolgáltatási formák, amelyeket a #maradjotthon jegyében lecsökkenő kereslet a legjobban érint, így a taxisok, fodrászok, villanyszerelők, a magánorvosi ellátók, előadóművészek, személyi edzők, stb. A részletes listát a cikk végén, keretes írásban találjátok.
Ugyanakkor nem érdemes hívni a könyvelőt és hanyatt-homlok tevékenységet módosítani. A rendelet szerint ugyanis a tényleges főtevékenység után jár a mentesség. Tényleges főtevékenységnek pedig az számít, amelyből az adózónak a rendelet hatálybalépését megelőző hat hónapban a legtöbb bevétele, de legalább bevételének 30%-a volt.
Mit függesztenek fel, mit kell továbbra is fizetni?
A rendelet értelmében felfüggesztik a mentességi időszakra az érintett tevékenységet folytatóknál a munkavállalók, egyéni vállalkozók, illetve társas vállalkozók számára a szociális hozzájárulási adót. Nem kell továbbá szakképzési hozzájárulást sem fizetniük az arra kötelezetteknek.
A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) által meghatározott járulékok közül kizárólag a 4 százalékos mértékű egészségbiztosítási járulékot kell megfizetnie munkavállalónak, az egyéni vállalkozónak és a társas vállalkozónak, de ennek összegét is 7.710 forintban maximálják. A Tbj. által érintett többi járulék fizetése szintén felfüggesztésre kerül.
A rendelet külön kiemeli, hogy a fizetési kötelezettségek felfüggesztése nem érinti a biztosítottak társadalombiztosítási és munkaerőpiaci ellátásokra való jogosultságát, így ezeket a szolgáltatásokat a mentesség ideje alatt továbbra is igénybe vehetik.
Akik rehabilitációs hozzájárulás fizetésére kötelezettek az érintett ágazatokban, szintén kedvezményben részesülnek. A hozzájárulás mértéke ugyanis a törvény szerinti összeg kétharmadára csökken, továbbá nem kötelesek előleget fizetni az érintettek.
Jó hír a katásoknak
A katások tételes adófizetési kötelezettségének felfüggesztését az érintett időszakra kiterjesztették az eredeti rendelethez képest további olyan vállalkozásokra is, akiket a járványügy a leghátrányosabban érint. Ezen katás vállalkozóknak nem kell a mentességi időszakban a tételes adójuk megfizetéséről gondoskodniuk, de nem veszítik el a társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságukat. Az index.hu becslése szerint ez akár 81 ezer vállalkozónak nyújt segítséget, azonban csak akkor alkalmazhatja a kisadózó vállalkozó, ha már 2020. február hónapban a Katv. hatálya alá tartozott.
További kedvezmény, hogy a 2020. március 1-je előtt keletkezett kata fizetés elmulasztásából eredő tartozásaikat a veszélyhelyzet megszűnésének negyedévét követő hónaptól 10 havi egyenlő részletben fizetheti meg (minden hónap 12. napjáig) pótlékmentesen.
Nade kik az érintett vállalkozások?
Kata alóli mentességet élveznek:
- 1. taxis személyszállítás (TEÁOR és TESZOR 4932)
- 2. fodrászat, szépségápolás (TEÁOR és TESZOR 9602)
- 3. festés, üvegezés (TEÁOR és TESZOR 4334)
- 4. egyéb humán-egészségügyi ellátás (TEÁOR és TESZOR 8690)
- 5. villanyszerelés (TEÁOR és TESZOR 4321)
- 6. fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 9604)
- 7. előadó-művészet (TEÁOR és TESZOR 9001)
- 8. víz-, gáz-, fűtés-, légkondicionáló-szerelés (TEÁOR és TESZOR 4322)
- 9. szakorvosi járóbeteg-ellátás (TEÁOR és TESZOR 8622)
- 10. épületasztalos-szerkezet szerelése (TEÁOR és TESZOR 4332)
- 11. sport, szabadidős képzés (TEÁOR és TESZOR 8551)
- 12. tetőfedés, tetőszerkezet-építés (TEÁOR és TESZOR 4391)
- 13. általános járóbeteg-ellátás (TEÁOR és TESZOR 8621)
- 14. padló-, falburkolás (TEÁOR és TESZOR 4333)
- 15. fogorvosi járóbeteg-ellátás (TEÁOR és TESZOR 8623)
- 16. előadó-művészetet kiegészítő tevékenység (TEÁOR és TESZOR 9002)
- 17. egyéb sporttevékenység (TEÁOR és TESZOR 9319)
- 18. fekvőbeteg-ellátás (TEÁOR és TESZOR 8610)
- 19. konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR és TESZOR 8230)
- 20. üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 5520)
- 21. testedzési szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 9313)
- 22. egyéb vendéglátás (TEÁOR és TESZOR 5629)
- 23. egyéb szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 5590)
- 24. szerencsejáték, fogadás (TEÁOR és TESZOR9200)
- 25. idősek, fogyatékosok szociális ellátása bentlakás nélkül (TEÁOR és TESZOR 8810)
- 26. szállodai szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 5510)
Egyéb járulékok alóli mentességet élveznek:
- 1. taxis személyszállítás (TEÁOR és TESZOR 49.32),
- 2. szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 55),
- 3. vendéglátás (TEÁOR és TESZOR 56),
- 4. alkotó-, művészeti, szórakoztató tevékenység (TEÁOR és TESZOR 90),
- 5. sport-, szórakoztató, szabadidős tevékenység (TEÁOR és TESZOR 93),
- 6. szerencsejáték, fogadás (TEÁOR és TESZOR 92),
- 7. film, video, televízióműsor gyártása, hangfelvétel-kiadás (TEÁOR és TESZOR 59),
- 8. konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR és TESZOR 82.30),
- 9. napilapkiadás (TEÁOR és TESZOR 58.13),
- 10. folyóirat, időszaki kiadvány kiadása (TEÁOR és TESZOR 58.14),
- 11. műsorösszeállítás, műsorszolgáltatás (TEÁOR és TESZOR 60).
További intézkedések
Az adó- és járulékmentesség hangsúlyosabb intézkedése mellett további döntések is születtek a járványügyi helyzetre tekintettel, amely mindennapjainkat érintik.
Az egyik, hogy az erős ügyfélhitelesítés (értsd: PIN kód, ujjlenyomat, stb.) nélküli, úgynevezett „paypass”-os fizetési összeg limitjét 2020. április 15-től a veszélyhelyzet idejére megemelték 15.000 forintra. Eszerint akár a korábbi 5.000 Ft-os összeghatár háromszorosáért is vásárolhatunk anélkül, hogy azonosító adatainkat meg kellene adnunk a fizetési terminálon.
Ezzel az intézkedéssel a járvány érintés útján való terjedésének visszaszorítására törekednek, illetve a kereskedelmi üzletekben a kiszolgálás és fizetés idejét kívánják drasztikusan csökkenteni, hogy az emberek minél kevesebb időt töltsenek közösségben, amely a vírus terjedésének melegágya. Ez a döntés járványügyi szempontból valóban üdvözlendő, ugyanakkor fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy mennyire fontos a jövőben még inkább odafigyelnünk bankkártyánkra, mivel az érintéses fizetéssel elkövethető visszaélések értéke is nő.
A másik intézkedés, bár szigorúan nem tartozik a jelen cikk gazdasági témájába, de fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy a gyermek gondozására, nevelésére tekintettel nyújtott egészségbiztosítási és családtámogatási ellátásokra való jogosultság (pl: GYES, GYED) a veszélyhelyzet megszűnéséig meghosszabbodik még akkor is, ha egyébként a veszélyhelyzet ideje alatt lejárna, ezzel is segítve a kisgyermekes családokat.
Bízunk benne, hogy a Kormány intézkedése számos vállalkozásnak nyújt segítséget a járvány miatti gazdasági visszaesésé túléléséhez. Ez azonban nem mentesíti a vállalkozások vezetőit a működés átszervezése, a költségek csökkentése és a munkarend átalakítása alól, hiszen az elkövetkező hónapok során jelentős visszaesésekre lehet számítani. Ha úgy érzed, hogy ezeken a területeken segítségre volna szükséges, úgy fordulj a Sziklai & Andrejszki Ügyvédi Irodához bizalommal.